Lista adresowa – budować samemu czy kupić?

lista adresowa budować samemu czy kupićSporo osób, które pragną zacząć reklamować się przez emaile lub też korzystać z nich w innych celach masowej korespondencji zastanawia się nad tym, skąd wziąć wszystkie potrzebne do tego adresy. W tej dziedzinie ma się dwa rozwiązania – lista adresowa może być albo przygotowana samodzielnie, albo też kupiona. Jakie są wady i zalety takich opcji? Która będzie lepsza?

Na początek warto wskazać, że lista adresowa to rzecz niezmiernie ważna, gdy chodzi o email marketing, ale też i o pozyskiwanie drogą poczty elektronicznej innych informacji od klientów, na przykład związanych z badaniami marketingowymi.

Dlaczego dobra lista adresowa jest tak ważna?

Nie każda lista adresów poczty elektronicznej ma jednak taką samą wartość. Dlatego też trzeba pamiętać o tym w kontekście jej tworzenia lub kupowania, ponieważ tylko rzetelnie przygotowana lista będzie działała najlepiej. Często lista adresowa to nie tylko same adresy, ale również wraz z nimi wiele innych informacji związanych z subskrybentami, na przykład mogą być one powiązane z ich upodobaniami, określają wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania. Im bardziej rozbudowana będzie taka lista adresowa, tym więcej możliwości będzie ona tworzyła. W związku tym trzeba pamiętać o tych sprawach w kontekście list adresowych.

Własna lista adresowa

Samodzielne zbudowanie listy adresów poczty elektronicznej nie jest dzisiaj bardzo skomplikowaną czynnością, ale może trwać i nieraz wymaga też nakładów finansowych. Mając jednak do dyspozycji takie aplikacje jak autorespondery można o wiele łatwiej zająć się przygotowywaniem listy, zarządzaniem jej zawartością, tworzeniem informacji wysyłanych następnie do odbiorców.
Własnoręcznie przygotowywana lista adresowa wymaga naturalnie zebrania adresów. To najczęściej dokonywane jest przez posiadanie stron internetowych, na których z kolei zamieszcza się formularze zapisu na listę. Pomóc mogą też portale społecznościowe, interesująca oferta, obiecanie czegoś w zamian za pozostawienie na stronie adresu poczty elektronicznej i innych danych. Wobec tego wiąże się to z różnymi nakładami finansowymi, pochłania czas, ale jeżeli już przygotuje się najlepsze warunki do pozyskiwania adresów, wtedy wszystko idzie z górki i w bazach cały czas ich przybywa.

Kupiona lista adresowa

Zakupienie listy adresów jest drugą opcją. W tym przypadku nie trzeba już zajmować się tworzeniem narzędzi do samodzielnego ich pozyskiwania, ale po prostu kupuje się pakiet określonej liczby adresów poczty elektronicznej, a następnie wraz z tym ma się możliwość przesyłania wybranej liczby wiadomości promocyjnych na nie. Dobra lista adresowa wcale nie kosztuje przy tym bardzo dużo, ale generalnie efekty takiej promocji nie są identyczne jak w przypadku posiadania własnej bazy. Nie ma tutaj raczej mowy o świetnym dopasowaniu przekazu do potrzeb odbiorców, więc i efektywność takich działań jest niższa. Niemniej jednak także mogą one dać pozytywne efekty, gdy jakiś procent subskrybentów zwróci uwagę na zamieszczoną w mailu reklamę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

komentarzy

zostaw komentarz
  • hmm, chodzi o zakup adresów, czy mailingów?
    Jeśli chodzi o zakup adresów, to nigdy tego nie robiłem. Co innego zakup mailingów jakie często spotkać można na allegro. Są one tanie, bo za ok. 30 zł. można wysłać mailing do kilkutysięcznej grupy osób. Ja wielokrotnie naciąłem się na te oferty. Sprzedający okazywali się oszustami a jeśli już wysłali taki mailing, to zaledwie odnotowałem kilka kliknięćw link, co przy bazie powyżej 200 tys. jest raczej mizerne. Powiedzmy sobie szczerze jaka jest wartość malingu/ bazy za 30 zł. Skąd w ogóle te adresy pochodzą? Czy są zebrane legalnie? To są ważne pytania. Jedynie większą wartość mogą mieć mailingi za 200 zł. Skorzystałem także z oferty za 1 zł. Polegało to na tym, że ludzie zarabiali za obejrzenie reklamy. Takie mailingi często reklamują się jako lepsze niż zwykłe mailingi, bo gwarantują konkretną ilość wejść. I jaki rezultat? Skierowałem ruch na darmową ofertę o tym jak zarabiać w internecie mając nadzieję, że dobrze targetuje. Przecież na te strony wchodzą ludzie, którzy zarabiają na oglądaniu tych stron i temat bardziej efektywniejszego zarabiania powinien ich zainteresować. Z pośród tysiąca odwiedzin zapisała się zaledwie jedna osoba. Tego komentować nawet nie będę 🙂
    Patryk ostatnio opublikował..7 sposobów jak zarabiać na bloguMy Profile

    • Patryk oczywiście chodziło mi o zakup baz mailowych. Też nigdy z tego nie korzystałem zbyt duże ryzyko. Zresztą takie bazy raczej nie są efektywne, ludzie Cię nie znają nie masz ich zaufania…

  • Nie jestem pewien, ale zapytam: to Ty Gdaq tworzysz strony ze słowem kluczowym w nazwie? Ponoć to już nie działa tak jak kiedyś 🙂

    Wracając do tematu: mógłbyś podawać jakieś konkretne liczby. Bo suche fakty to trochę mało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge