Pozyskiwanie adresów e-mail – 6 skutecznych sposobów

Dobrej jakości lista mailingowa jest filarem działania w marketingu internetowym. Jednak pozyskiwanie adresów jedną z najtrudniejszych rzeczy jakie trzeba wykonać, jeżeli chcesz później zarabiać na liście czytelników. Właściwa jakość bazy ma bezpośrednie przełożenie na przyszłą monetyzację Twoich działań online. Jak zatem zbierać adresy mailowe?

Możesz zbudować specjalną stronę, której jedynym celem będzie zbieranie adresów mailowych. Strony tego typu nazywane są Squeeze Page – więcej o tym możesz przeczytać w artykule „Squeeze Page co to jest?”

Najważniejszą rzeczą jaką musisz zrobić na swojej stronie to umieszczenie formularza zapisu. Skuteczność takiego działania jest bardzo duża, ale niestety sam proces zbierania adresów mailowych jest długotrwały. Dobrze wiesz, że internauci bardzo szybko przemieszczają się pomiędzy różnymi witrynami internetowymi, często jeden rzut oka na stronę i zapada decyzja – zostaje lub idę dalej. Z tego to powodu zapis na listę mailingową musi być prosty, a formularze bardzo dobrze widoczne w chwili, kiedy odwiedzający rozpoczyna przeglądanie Twojej strony. Dlatego też musisz je umieścić w kilku miejscach na swojej stronie, najlepiej w takich, gdzie wzrok czytelnika pada najczęściej.

Gdzie zatem umieścić formularz na swojej stronie, w celu skutecznego pozyskiwania adresów?

Trzeba pamiętać, że pierwsze spojrzenie internauty pada na lewy górny róg, więc staraj się umieścić formularz na samej górze strony.

Kolejnym miejscem, gdzie wędruje nasz wzrok jest pasek boczny, oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że im wyżej dany element jest na pasku tym większą ważność mu nadajemy. Jeżeli nam się zaciekawić naszego czytelnika jakimś artykułem, to warto na jego końcu umieścić formularz zapisu. Pamiętaj, żeby na końcu każdego artykułu znajdował się formularz z zapisem na Twoją listę. O wiele łatwiej będzie mu pozostawić swoje dane, chociażby po to, żeby nie ominęły go żadne artykuły w przyszłości.

Innymi bardziej agresywnymi metodami pozyskiwania adresów mailowych są tak zwane wyskakujące okienka. Pierwsze z nich to pop-up, czyli tak zwane okienko z formularzem zapisu jakie się wyświetla czytelnikowi po wejściu na daną stronę. Metoda ta jest trochę nachalna i nie da się przeoczyć w ten sposób umiejscowionego formularza, jednak może zniechęcić Twoich czytelników, jeżeli będzie nie umiejętnie stosowana. Przykładowo powinieneś ustawić odpowiedni capping, żeby osobom, które zamknęły okienko nie chcąc pozostawić danych, nie wyświetlać go ponownie. O innym ciekawym mechanizmie zwiększającym dramatycznie ilość zapisów piszę w tym artykule „Jak zwiększyłem skuteczność zapisów na listę z popupa o blisko 400%”

Drugim rodzajem wyskakujących okienek są tak zwane exit splash’e albo exit pop-upy, które są niczym innym jak wyskakującymi okienkami w stylu „Poczekaj, nie zamykaj tej strony, mam dla Ciebie coś specjalnego” Wówczas zostajesz przekierowany na stronę innej lepszej oferty, gdyż przykładowo teraz za pozostawienie adresu dajesz jakiś gratis.

Kolejną metodą, bardzo subtelną, a przy tym charakteryzującą się sporą skutecznością pozyskiwania adresów mailowych jest peel away. Polega ona na umieszczeniu specjalnego kodu we flashu, który w efekcie daje wrażenie zagiętej strony naszego serwisu. Najczęściej jest to prawy górny róg, po najechaniu na który, rozwija się nasz formularz. Dzięki zaciekawieniu użytkownika takim efektem, a przy okazji przy braku naszej nachalności w stosunku do czytelnika gwarantujemy sobie skuteczne zbieranie e-maili.

Jak widzisz przedstawiłem kilka ciekawych sposobów na pozyskanie adresu mailowego do swojej listy, jednak jest wiele różnych strategii, dzięki którym proces ten może być prosty, a zarazem skuteczny, dodatkowo wszystko to możesz zrobić samemu. Czy stosujesz, którąś z opisanych technik ? – może wszystkie – Jakie są Twoje doświadczenia z pozyskiwaniem adresów mailowych?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
Pozyskiwanie adresów e-mail - 6 skutecznych sposobów, 2.0 out of 5 based on 1 rating

jeden komentarz

zostaw komentarz
  • Ciekawy i konkretny wpis. Wielu o tym zapomina, żeby w odpowiednim miejscu umiejscowić elementy strony oraz jak odpowiednio zadbać o zbieranie listy mailingowej. Dobrze, że poruszyłeś ten temat. Jest bardzo przydany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge